W Polsce klipsy na banknoty nie są zbyt popularne. Za wielką wodą zaś uważa się je za designerski element dodający właścicielowi męskości – bo to właściwie męski gadżet, kobiety mają przecież swoje bezdenne torebki.
Klipsy na banknoty mają jedną podstawową funkcję: pomagają utrzymać papierowe pieniądze (a w dzisiejszych czasach również karty kredytowe i inne funkcjonalne plastikowe plakietki) w ładzie i porządku. Zwyczajnie zastępują portfel – szczególnie w tych krajach, gdzie praktycznie nie używa się monet (jak chociażby USA, gdzie 90% klientów dostając resztę w drobniakach wrzuca je do skarbonki na napiwki).
Co ciekawe, kiedyś klipsy w Europie stosowane były jako zabezpieczenie przed kieszonkowcami – bo pieniądze przypinało się do ubrań. W USA natomiast,w okolicach pierwszej dekady XX w., klipsy na pieniądze zaistniały jako elementy trendu modowego, których zadaniem poza pełnieniem standardowej funkcji, było podkreślanie statusu właściciela – najczęściej wykonywane były bowiem z metali szlachetnych, takich jak złoto i srebro.
Ja co prawda drukować ze złota i srebra nie potrafię (jeszcze!), niemniej zainspirowany pomysłem mojego przyjaciela ze Stanów jeden taki klips wydrukowałem. Ów gość, z pochodzenia Serb, mieszkający na Florydzie, powiedział mi kiedyś, że odkąd kupił klips na pieniądze, zapomniał co to portfel. Na wakacje wybierał się w rodzinne strony i pomyślał o prezencie dla swojego brata mieszkającego w Belgradzie. Brat ten jest zapalonym fanem futbolu i kibicem Fudbalskiego Klubu Crvena Zvezda. Dla znawców tematu przypomnienie: zespół ma na koncie Puchar Europy oraz klubowego mistrzostwo świata z 1991 roku.
Przyjaciel ze Stanów jest właśnie w drodze do Belgradu, a klips leci w to samo miejsce ładnie zapakowany w kopertę. Jest to prawdopodobnie pierwszy i jedyny klips na banknoty z logiem Crvenej zvezdy, jaki kiedykolwiek powstał.
Mówi się, że potrzeba jest matką wynalazków. I prawda, ale to drukarka 3D pozwala na dopasowanie tych wynalazków dokładnie to naszych wymagań i potrzeb!