Ciastka!

Tym razem nie będę chwalił się swoimi pomysłami – w zamian postanowiłem podzielić się Wami moją top 5 gadżetów do ciastek z serwisu Thingiverse.

Żeby było jasne – nie wziąłem się za drukowanie jedzenia. Ba! Nie mam nawet zamiaru, wolę gotować „po bożemu”. Drukowanie jedzenia zostawię twórcom drukarki 3D o zmyślnej nazwie Foodini, Hiszpanom z Natural Machines.

Niemniej wpis ten będzie o ciastkach. Dokładniej – o wykrawarkach (czyli takich foremkach bez dna). Skoro domorośli drukarze 3D tworzą w zasadzie wszystko co potrzebne w domu – nic nie stoi na przeszkodzie, żeby tak błahy gadżet też sobie wydrukować. „Branżowy” Internet aż pęka w szwach od przykładów.

Miejsce 5. Trabant
Dzięki koledze Stepanowi z Czech możemy chrupnąć Trabanta w wersji Sedan.
Mój Dziadek kiedyś miał kombi… może sentyment, a może po prostu fajny pomysł?

Miejsce 4. Skarpeta?
Skoro mamy grudzień, nie może zabraknąć Światecznego akcentu. Twórca skarpety Świętego Mikołaja, OogiMe, zajmuje się przygotowywaniem modeli 3D do druku mających na celu zabicie nudy w kuchni. W kolekcji Świątecznej znajdziemy bałwana, renifera, Świętego Mikołaja, jemiołę, choinkę, bombki, dzwonki…no i oczywiście skarpetę!

Miejsce 3. Siedzę na… triceratopsie
Mama mówiła, żeby nie bawić się jedzeniem. Wątpię jednak by miała na myśli trójwymiarowe ciastkowe puzzle. W wersji stworzonej przez Animusa mamy do czynienia z koniem i jeźdźcem. Do efektu jak ze zdjęcia sam wykrojnik jednak nie wystarczy – potrzeba jeszcze odrobiny umiejętności obchodzenia się z lukrem.
Na miejscu trzecim ex aequo trójwymiarowy i trójciastkowy triceratops!

Miejsce 2. Teeny Weeny String Bikini
Czym się różni biust od pupy? Wygląda na to, że do zrobienia obu (w wersji ciastkowej oczywiście) wystarczy ten sam gadżet. Reszta to lukier i fantazja.

Miejsce 1. Balon pełen miłości
No dobra, mało męskie jak na miejsce pierwsze w zestawieniu przygotowanym przez mężczyznę… a jednak za pomysł i niesamowite wykonanie wielkie brawa (po raz drugi już) dla OogiMe.

W kwestii kształtu ciastek ograniczenia nie istnieją. A z pomocą drukarki 3D można przekroczyć wszelkie bariery. Pewien znajomy, co jakiś czas pyta mnie, kiedy w końcu zacznę drukować seks gadżety. Z tego miejsca chciałbym odpowiedzieć: Drogi Kolego, zanim przejdziemy do konkretnych pomysłów, co powiesz na ciastko w kształcie żeńskiego układu płciowego? (na Thingiverse zdarzają się też i męskie „elementy”, ale admini jakoś szybko sobie z nimi radzą…)

Mała uwaga na koniec: jak uprzejmie donosi portal All3DP, kontakt na linii wydruk 3D – żywność może koniecznie być nie najlepszym pomysłem. Należy brać pod uwagę porowatość wydruków, skład filamentu i ogólny poziom „bezpieczeństwa żywnościowego” drukarki 3D. Ale nie ma strachu – używanie wykrojników drukowanych w 3D raczej nie ma szans nas zabić. Tak czy siak czujcie się ostrzeżeni!

Warto w tym miejscu wspomnieć, że istnieje technologia druku 3D, która jest 100% food safe, a nawet przyjazna zmywarkom i mikrofalówkom. Ale temat druku z ceramiki to już zupełnie inna historia…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *